Др Шешељ: Суд је донео једину могућу одлуку - ослобађајућу пресуду

Председник Српске радикалне странке проф. др Војислав Шешељ изјавио је данас да би осуђујућа пресуда припадницима бивше Јединице за специјалне операције (ЈСО) за оружану побуну 2001. године била страшан скандал.

Др Шешељ је уочи изрицања пресуде испред зграде Специјалног суда у Београду казао да је једина нормална и исправна одлука ослобађајућа.

До пре неколико година то нико није називао побуном, био би страшан скандал када би неко био осуђен, рекао је др Шешељ.

Према његовим речима, ни тадашња власт то није сматрала побуном, јер да се осећала угроженом предузела би контра мере.

Да је то била оружана побуна, то би значило да ЈСО крене ноћу, ишли би од стана до стана и купили људе. Протестовали би испред зграде владе и ухапсили би целу владу, оценио је др Шешељ.

Додао је да је све изведено у договору са влашћу и да је све завршено међусобним договором.

Др Шешељ је до Специјалног суда, где ће бити изречена пресуда, дошао у друштву функционера Српске радикалне странке, међу којима су и Вјерица Радета, Немања Шаровић и Миљан Дамјановић.

За оружану побуну 2001. године оптужени су бивши припадници ЈСО: Милорад Улемек Легија, Звездан Јовановић, Веселин Лечић, Драгиша Рaдић, Владимир Потић, Драгослав Крсмановић и Мића Петраковић.

Против оптуженог Душана Маричића потупак је раздвојен, јер је вештачењем утврђено да због лошег здравственог стања не може да прати суђење.

У завршним речима Тужилаштво за организовани криминал тражило је да сви оптужени буду осуђени на затворске казне, док је одбрана предлагала ослобађајућу пресуду јер по њима није било побуне, већ је реч о протесту.

По оптужници Тужилаштва од 9. до 17. новембра 2001. године, ЈСО је отказала послушност команди, повукла своје припаднике у центар у Кули, прекинула комуникације с командом и у више наврата одбила захтеве начелника ресора, министра унутрашњих послова и тадашњег премијера Зорана Ђинђића, да прекине са побуном.

Оперативни део ЈСО је борбеним возилима и наоружаним људством у два наврата блокирао ауто-пут (10. новембра Нови Сад-Суботица, а 12. новембра ауто-пут кроз Београд код Сава центра).

На тај начин је, како се наводи у оптужници, врло јасно исказана спремност Јединице за примену насиља уколико се не прихвате њени ултимативни захтеви за смену тадашњег министра полиције Душана Михајловића, начелника ресора ДБ-а Горана Петровића и његовог заменика Зорана Мијатовића.

Таквим поступањем Јединице, били су непосредно угрожени безбедност и уставни поредак земље, наводи се у оптужници.

Побуна ЈСО је означавана као увод у убиство премијера Зорана Ђинђића, за шта затворске казне од 40 година служе Милорад Улемек и Звездан Јовановић.

Побуна ЈСО је окончана након што је Ђинђић сменио начелника ресора ДБ-а Горана Петровића и његовог заменика Зорана Михајловића,а на њихова места поставио Андрију Савића и Милорада Брацановића, блиског Улемеку.

Формални разлог за побуну било је хапшење браће Бановића, оптужених пред Хашким трибуналом.

По изласку из суда др Шешељ је изјавио да је суд донео једину могућу одлуку - ослобађајућу пресуду, као што је и очекивао. Он је рекао да је ово тек почетак, и да ће он ускоро учинити све са своје стране да се обнови поступак за убиство Зорана Ђинђића, а због битних кршења Закона о кривичном поступку, као и да услед тога што су суђења била режирана и намештена, пресуде не могу да опстану.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ