Đeneralu Veljku Radenoviću i vojvodi Dragutinu Keseroviću grad Kruševac da dodeli priznanje 14. oktobra

Povodom objavljenog drugog javnog poziva za podnošenje predloga za dodelu priznanja „Zahvalnica grada Kruševca“ povodom obeležavanja 650 godina od osnivanja grada Kruševca,Gradski odbor Srpske radikalne stranke u Kruševcu predložio je komisiji za kadrovska i administrativna pitanja da priznanjeposthumno dodeli velikim srpskim junacima i borcima za slobodu, đeneralu Veljku Radenoviću i četničkom vojvodi Dragutinu Keseroviću.

Veljko Radenović rođen je 17. maja 1955. godine u Peći, apreminuo je 29. septembra 2012. godine u Kruševcu. Sahranjen je na kruševačkom Novom groblju. Poznat po junačkoj borbi protiv šiptarskih terorista, za šta zaslužuje najviša državna priznanja, đeneral Veljko Radenović je svoje poslednje godine proveo upravo u Kruševcu, a zahvalni Srbi svake godine dolaze na pomen ovom velikom borcu za slobodu našeg naroda kako bi mu odali počast.

Proslavio se oslobađanjem Orahovca u julu 1998. godine, kada su albanski teroristi nekoliko dana držali Orahovčane kao taoce. Istakao se hrabrošću prilikom akcije oslobađanja talaca od albanskih terorista. Njemu u čast Gavrilo Kujundžić, poznati kosovsko-metohijski muzičar, inače svedok opsade Orahovca,napisao je čuvenu pesmu „Đenerale, đenerale“.

Drugi predlog Srpske radikalne stranke je da se priznanje dodeli velikom srpskom sinu, oslobodiocu Kruševca (14. oktobra 1944. godine), rehabilitovanom četničkom vojvodi Dragutinu Keseroviću.

Dragutin Keserović se sa porodicom 1936. godine preselio u Kruševac. Bio je komandant 1. bataljona Dvanaestog pešadijskog puka „Car Lazar“. Neposredno uoči Drugog svetskog rata položio je ispit za majorski čin. Keserovići su u Kruševcu bili podstanari i stanovali su u skromnoj kući u Kosovskoj ulici. U Aprilskom ratu, u borbi kod sela Sukovo, 9. aprila 1941. godine ranjen je u pokušaju da baci bombu na nemački tenk. U četničku organizaciju Koste Pećanca pristupa 17. aprila. U junu okuplja oficire i podoficire, postavljajući svoj štab na mestu zvanom Piket, iznad sela Mali Kupci, nadomak Jastrepca. U to vreme, od vojvode Pećanca dobio je titulu „vojvoda rasinski“. Sredinom septembra 1941, general Ljubo Novaković prenosi Keseroviću naređenje Draže Mihailovića da je napadima na sve gradove u kojima su Nemciotpočeo „opšti ustanak“  u Šumadiji. Keserovićev zadatak bio je zauzimanje Kruševca, blokada Trstenika i zauzimanje Župe. Keserović je neprekidno vodio borbe protiv Nemaca, Bugara, ljotićevaca i partizana, a krajem maja 1943. godine i protiv Muslimanske milicije. Prva velika akcija bila je oslobođenje Kruševca, 14. oktobra 1944. godine. U gradu je Keserović dočekao engleskog poručnika Evalda Kramera i sovjetskog pukovnika Patovkina. Kada su Crvenoarmejci, nakon oštre intervencije Tita u sovjetskom štabu u Krajovi, počeli da hapse i mučki ubijaju četnike, Keserović se spasao bekstvom iz Kruševca. Posle govora okupljenim građanima sa balkona hotela „Pariz“, Keserović je uspeo da pobegne.

Gradski odbor Srpske radikalne stranke smatra da je došlo vreme da se više ne žmuri nad istorijskim činjenicama i da konačno naš grad priznanja za istinske zasluge, kako za naš grad,tako i za ceo srpski narod, treba da dodeli osvedočenim srpskim junacima!


 

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM