ЉУБОМИР КРАГОВИЋ: Даме и господо народни посланици, остатак Владе који је данас присутан, Владе у расулу, Владе која се протекле четири године бавила преварама, лажима и обманама како српског народа у Србији, а поготово српског народа на простору КиМ, све од почетка примене ССП, па преко довођења Мисије Еулекс, радило се на томе да сломите српски корпус Срба на простору КиМ.
Да вас подсетим само, министар за КиМ је распустио 12 локалних скупштина уз образложење – која је то будала расписала изборе у тим скупштинама. Да вас подсетим, изборе може да распише само председник Скупштине који седи ту управо, бивши председник Скупштине господин Оливер Дулић, на предлог Владе Републике Србије. Тај исти господин распушта те скупштине уз образложење да не функционише и да не треба да постоји. Нормално је да не треба, јер је то налог Кристифора Дела и Питера Фејта и он њихове налоге испуњава, а не налоге Срба и српског народа.
Започели сте преговарачки процес, процес у коме све чините како да заживе квазишиптарске институције на простору КиМ. Да ли има иједног детаља, иједног реда у тим вашим споразумима који се односе на српски живаљ на простору КиМ? До јуче су нас окупатори, ваши пријатељи, бодљикавом жицом ограђивали. Данас нас ви ограђујете на простору КиМ и правите гето од јужне српске покрајине.
Желите да нас испоручите квазидржави, желите да нас испоручите Хашиму Тачију – зашто сте толико упорни и убеђујете Србе са КиМ да је бољи председник Хашим Тачи од Бориса Тадића? Ми смо свесни да не ваља председник Борис Тадић, да је то издајник, али и даље желимо да нам председник буде Борис Тадић, а не да нам председник буде Хашим Тачи. Међутим, ви нам то не дате, ви нас удаљавате. Тражите да Срби изврше колективно самоубиство. Поставили сте нас, ставили сте нас на столице и ставили сте нам омчу око врата, а тражите да ми повучемо…
(Председник: Замолићу вас да не користите увреде када је у питању председник, господин Борис Тадић, који најсавесније и у складу са Уставом штити интерес Србије. Молим вас, не можете председника називати издајником.)
Молим вас, не желим никога да вређам, говорим о истини, говорим о проблемима српског народа са простора КиМ. Постављам питање господину Жарку Обрадовићу, министру за просвету. Господине министре, вероватно сте учествовали у овом споразуму о признавању факултетских диплома. Молим вас, дајте ми одговор, једну једину реченицу – шта је то бољитак за српског студента на простору КиМ са овим споразумом? Захваљујем.
ПРЕДСЕДНИК: Реч има народни посланик Срђан Миливојевић. Извините, најпре господин министар.
Министре, имате реч.
Изволите, господине Обрадовићу.
ЖАРКО ОБРАДОВИЋ: Поштовани колега Краговићу, ви се сећате да је и колега Халими, који није овде, више пута постављао питање за признавање диплома Универзитета у Приштини и да смо ми представници Владе више пута давали одговоре на то питање, и ја као министар просвете сада и онда, када сам био у ситуацији да неколико пута кажем да свако решење које се буде донело, биће у интересу грађана Републике Србије и Резолуције 1244. То решење и јесте. Тим решењем помажемо једном броју грађана Републике Србије, који су из различитих делова Републике Србије, завршили факултет у Приштини на правно легалан начин, поштујући законске одредбе Републике Србије, Устава Републике Србије и Резолуцију 1244, му признамо оно што је завршио, да може сутра стечено знање користити ради свог бољитка и своје добити. Хвала.
ПРЕДСЕДНИК: Народни посланик Љубомир Краговић.
ЉУБОМИР КРАГОВИЋ: Господине министре, ви као да сте пали са Марса. Ви нисте ни прочитали овај споразум.
(Председник: Господине Краговићу, немојте ме доводити у ситуацију да вам изрекнем санкцију. Не можете разговарати са господином министром на тај начин.)
Да ли сте господину Чикиризу изрекли санкцију када је данас рекао да су нас у прошлости водиле психопате? Не, нисте. То сте прихватили и констатујете да је то тачно, а мене хоћете да кажњавате. Изволите, кажњавајте ме.
Господину министру кажем да он није ни прочитао споразум. У том споразуму стоји само да се признају шиптарске дипломе са неког шиптарског квазиуниверзитета, да нема ничега чиме би се помогло српском студенту. Изнећу вам пример једне студенткиње која је завршила права у Косовској Митровици. Има рођену сестру удату у Словенији. Отишла је тамо у посету и конкурисала је да се запосли, пошто не може да добије посао јер нема услова за живот и рад, не може ова влада да створи услове младим студентима који дипломирају. Шта су јој одговорили – можете конкурисати и добићете радно место, али морате верификовати диплому у Приштини.
Молим вас, то је тај споразум који сте ви потписали. Споразум да наша деца, моје дете када сутра заврши факултет у Косовској Митровици иде у Приштину да верификује диплому, да би сутра могао да се запосли у Словенији, Црној Гори или у БиХ. То сте ви урадили, али нећете да кажете овом народу.
Друго, шта сте још урадили поводом осталих споразума? Коме да поставим питање – бившем министру за пољопривреду, господину Оливеру Дулићу, сада министру за заштиту или привреду, чиме се бави? Зашто у буџету за КиМ нема ниједан једини динар за ставку пољопривреде? То је признао министар за КиМ. Пошто њега нема, питам вас, господине. Бавили сте се том темом и одговорите ми на то питање. Има ставка 50 милиона за одрживи повратак Срба на КиМ, али нема ниједног динара да се помогне оном српском народу, српском сељаку који доле живи и који треба да засеје своју ораницу, а има неки услов. Нормално, ви то препуштате и не одвајате, не планирате, него планирате да у наредном периоду када дође сетва кажете – сада ви Срби идите тражите код Тачија, нека вам он да, нека вам он помогне и нека вам он створи услове да радите. Срамота од вас што радите то према српском народу на простору КиМ. Ово је издајничка политика једног издајничког режима на челу са Борисом Тадићем, који ставља нама ћулав, а он носи ћулав на глави већ четири године и ради у сарадњи са Хашимом Тачијем. Захваљујем.
0 КОМЕНТАРА
ТВОЈ КОМЕНТАР