Konferencija za novinare, 15. jun 2017. godine

Miljan Damjanović: Poštovani novinari, želimo da vas obavestimo da poslanici Srpske radikalne stranke danas neće učestvovati u ovom posebnom sazivu parlamenta, odnosno bojkotovaće dolazak predsednika Bundestaga Savezne Republike Nemačke Norberta Lamerta. Naša odluka da bojkotujemo njegovo obraćanje poslanicima Narodne skupštine Republike Srbije proizlazi iz činjenice da je, kao što već svi znamo, upravo Nemačka bila jedna od prvih zemalja, tačnije deseta, koja je priznala takozvanu nezavisnu državu Kosovo. Takođe, ako govorimo samo o ovom prethodnom periodu, njeni visoki zvaničnici prosto se utrkuju ko će dati glasniju izjavu da Srbija – koja, kako kažu u dogovoru sa našim predstavnicima ili predstavnicima našeg režima želi da pristupi Evropskoj uniji – još dok je na tom putu mora da se odrekne naše južne pokrajine Kosova i Metohije i da okrene leđa bratskoj Ruskoj Federaciji. O takvom stavu govore mnoge izjave čelnika nemačke države. Pre neki dan, gospodin Mihael Rot, ministar za Evropsku uniju u Ministarstvu spoljnih poslova Nemačke, rekao je da Srbija pre ulaska u Uniju „mora popraviti odnose sa Kosovom“ i da mora postojati pravni dokument, koji će biti obavezujući, o „normalizaciji odnosa Kosova i Srbije“. Dalje navodi da „i Kosovo ima tu perspektivu pridruživanja Evropskoj uniji“. Znači, imamo čoveka koji se zalaže javno, s obzirom da su priznali „nezavisnu državu Kosovo“, da na putu ka Evropskoj uniji Srbija ide jednim putem, a Kosovo, koje predvode srpske ubice, Hašim Tači i Haradinaj, ide zasebnim putem. Šef spoljnopolitičkog odbora nemačkog parlamenta, Rupreht Polenc, takođe je izjavio da Evropska unija mora najpre rešiti pitanje opstanka evrozone da bi mogla primati nove članice i ocenio da „Srbija, na kraju, ako ne prihvati nezavisnost Kosova, neće moći da postane članica Evropske unije".

Zigmar Gabrijel, koji je nedavno posetio i Beograd i Prištinu, u Prištini je na pitanje novinara – kako jedna tako mala država Kosovo može da dođe do vrata Evropske unije, dodao da Srbija, arhineprijatelj istih ovih Kosovara, takođe želi da pristupi toj istoj Evropskoj uniji. Takođe smo svedoci da u tom istom Bundestagu ima i onih poslanika opozicije koji upozoravaju, isto kao i Srpska radikalna stranka, godinama i ovaj režim i prethodne režime, da Nemačka zapravo, kao vodeća sila članica Evropske unije, odnosno Evropska unija, želi da otrgne Srbiju od saradnje sa Ruskom Federacijom i otme joj Kosovo i Metohiju. Na taj način, sličnim rečima, se u Bundestagu više puta tokom prethodnog perioda obratila i poslanik nemačke levice, opozicione stranke, Sevim Dagdelen. Sinoć je predsednik države primio i ugostio gospodina Nonberta Lamerta i u, kako kažu, prijatnom razgovoru upoznao ga sa činjenicom da rezultati izbora na Kosovu i Metohiji mogu dovesti i do novih tenzija. Trebalo bi i sam Vučić da zna da smo mi ne samo svesni da može doći do novih tenzija, nego je trebalo i da postavi jasno pitanje – ukoliko svi znamo da je Haradinaj neosporno veliki zločinac, zašto ga je Francuska pustila i nije ga izručila srpskom pravosuđu? Zašto Nemačka, za koju on govori da je prijatelj Srbije, tada nije oštro reagovala i na neki način izvršila pritisak da se Ramuš Haradinaj izruči Srbiji? Kako će se predstavnici Vlade Republike Srbije i njen predsednik Aleksandar Vučić, koji su danima govorili o zločinima Ramuša Haradinaja, sutra, kada se nastave briselski pregovori, rukovati sa Ramušom Haradinajem ili će ponovo progutati knedlu i zaboraviti njegove zločine kao što su zaboravili zločine gospodina Tačija? Ovaj podanički odnos Vlade Republike Srbije i predsednika države prema zemljama koje ne misle dobro Srbiji već dobija odlike neverovatnog sluganjskog ponašanja. I sam današnji događaj, pružanje gostoprimstva čoveku koji predstavlja državu koja nam, ponavljam, s jedne strane ne misli dobro, ne samo u političkom, nego i u ekonomskom smislu, može dovesti do sunovrata kako političkog, kako i ekonomskog, dela Srbije.

Podsetiću vas da je na čelu Nemačke gospođa Angela Merkel i kao se ona ponela kada je Evropska unija uvela sankcije Ruskoj Federaciji. Tada smo imali veliku priliku da povećamo izvoz ka bratskoj Rusiji, koja nam je otvoreno pružila tu mogućnost ugovorom i sporazumima koje imamo. Tada su se svi ekonomisti udružili i pohvalili to i rekli da nam je to velika šansa, što zaista i jeste bila, ali je nakon 48 sati od te naše odluke da ćemo dotirati i pomoći srpskim seljacima kako bismo proizvodili više, izvozili više, u Beograd stigla Angela Merkel i bivšem premijeru zavrnula uši i zabranila bilo kakav dodatni izvoz za Rusku Federaciju. Ukoliko imate nekih pitanja, izvolite. Ukoliko ne, hvala vam.

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM