Vjerica Radeta: Dame i gospodo novinari, Srpska radikalna stranka odavno govori o pogubnom delovanju nevladinih organizacija i što je još gore, o odsustvu reakcije države na takva delovanja. Ovih dana smo svedoci kako nevladine organizacije pokušavaju da preuzmu nadležnosti državnih organa, što je apsolutno neprihvatljivo. Znate, okupe se po neke dve-tri dangube, odu u ministarstvo, odnosno u lokalnu policiju, registruju neku organizaciju, pokret, nazovu se kako god i oni sad kao predstavljaju nekakvu ekološku silu, kako pokušavaju da se predstave. Trenutno u Srbiji deluje oko 950 tih takozvanih ekoloških grupa i pokreta, a pola njih se finansira iz inostranstva. Najveći finansijeri su im u Nemačkoj, pa u Sjedinjenim Državama, Holandiji i tako dalje. I oni pokušavaju i uspeli su čak da naprave haos u državi, haos koji su napravili pre nekoliko dana, odnosno prošle subote, kada su zatvorili puteve. Srpska radikalna stranka smatra da vlast mora da se odupre uticaju različitih organizacija i da mora preuzeti odgovornost za sve oblasti života, naravno, vodeći računa da sve što rade bude u interesu države i naroda. To je suština. Ako je neko pobedio na izborima, ako je osvojio veliki broj glasova, on mora da bude odlučan, ta takva vlast mora da bude odlučna u sprovođenju ideja, a odgovara, naravno, na sledećim izborima za eventualne propuste. Bitno je da vlast mora da, pre donošenja bilo kakve odluke, sagleda iz svih aspekata takvu odluku i mora se, pogotovo se mora odupreti naša vlast aktuelna, a to sa odlukama Venecijanske komisije i tim njihovim nesuvislim i štetnim predlozima traje već dvadeset godina. Mnogo je predloga zakona usvojeno u Narodnoj skupštini u poslednjih dvadeset godina pod uticajem, po nalozima, zapravo, te nekakve Venecijanske komisije, koja u suštini nije nikakvo telo, prosto, to je skup eto tako nekih činovnika koji se bave, pokušavaju da se mešaju u unutrašnju politiku država koje im to dozvole i poznat stav Srpske radikalne stranke je da to nikako i nikada ne sme da se desi.
Kada je u pitanju ova blokada puteva i ovo što se desilo, ovaj teror tih takozvanih ekoloških organizacija nad građanima, mi mislimo da je država morala odlučnije da reaguje i da nikako nije smelo da se dozvoli da putevi budu blokirani. To je naš principijelni stav i mi kad god i ko god da protestuje, uvek kažemo i mislimo – svaki protest u demokratskoj državi je dozvoljen, svako ima pravo da protestuje protiv čega god želi, ali niko nema pravo da zatvori puteve. Mi to nikada nismo radili, nikada nećemo i uvek smo se suprotstavljali takvim nebuloznim odlukama.
Kada su u pitanju ova dva zakona: Zakon o eksproprijaciji i Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi, mi iz Srpske radikalne stranke smo slali javna saopštenja. Mi smo pozivali Narodnu skupštinu, narodne poslanike da ne usvoje te zakone. Imali smo konkretne primedbe i na jedan i na drugi zakon. Naše primedbe nisu paušalne, nisu zlonamerne, nego zaista krajnje profesionalne i u interesu države Srbije i u interesu naroda.
Sada predlažemo, odnosno ponavljamo svoj predlog Vladi Republike Srbije da odmah povuče Odluku o raspisivanju referenduma za izmene Ustava, zato što mislimo da je ova odluka doneta nepromišljeno i da izmene Ustava treba ostaviti za naredni saziv Narodne skupštine, koji će odgovarati zaista narodnoj volji. Trenutno je jednopartijska skupština na delu i jednopartijska skupština ne sme preuzeti na sebe odgovornost menjanja Ustava.
Mi smo imali toliko, ako imate pitanja, izvolite.
Novinar agencije Beta, Nikola Todorović: Oprostite, ako razumem dobro, vi ovo povlačenje, mislim sada ide na promenu Ustava, ali spominjete Venecijansku komisiju, smatrate da je to i pod pritiskom Venecijanske komisije došlo, ako ja dobro razumem?
Vjerica Radeta: Da. Dakle, problem je što je došlo od Venecijanske komisije to za izmene Ustava. Prva stvar je što mislimo da Ustav ne treba menjati parcijalno, nego da treba stručnjaci naši da sednu da vide šta sve treba u Ustavu eventualno menjati i da se to uradi odjedanput.
Druga stvar je što je ovo što je sada na delu, ove izmene, što su zapravo nalog Venecijanske komisije.
I treće, što može biti i prvo, da je sada na delu jednopartijska Narodna skupština i da takva skupština ne sme menjati Ustav, da to treba odložiti za naredni saziv Narodne skupštine.
Nikola Todorović: I samo još nešto ako mogu da pitam. Vi ste već iznosili svoje poglede na ova dva zakona.
Vjerica Radeta: Da.
Nikola Todorović: Kako gledate na ovaj postupak Vučića oko tih zakona, da ponovo sa izmenama ide u Skupštinu, na kraju i povlači?
Vjerica Radeta: Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi je već stupio na snagu i potpuno je legitimno i legalno da vlada predlaže Narodnoj skupštini izmene i dopune tog zakona. Kakav će predlog biti, videćemo, i mi ćemo opet reagovati ako budemo mislili da ima razloga za reakciju.
Što se tiče Zakona o eksproprijaciji, predsednik Republike ga nije potpisao, to je takođe njegovo pravo, kao što je tada pravo Vlade Republike Srbije da ga povuče iz procedure. Moglo se desiti da to vlada ne uradi, pa da ga Narodna skupština ponovo ne izglasa, ali ovo što je urađeno je potpuno u skladu sa Ustavom.
Novinar Srbin info, Gradimir Potić: Kako vidite ponašanje SNS-a u ovoj situaciji? Čini se kao da su se podelili. Jedan broj njih je i na višem nivou i sam bio protiv, hajde da kažemo, cele priče o Rio Tintu, dok recimo, hajde da pomenemo gospodina Đukanovića, prošle nedelje je on sam sebe snimio i kaže da on jeste za Rio Tinto, a danas je izjavio da nisu slušali narod. Kako vidite celu tu situaciju?
Vjerica Radeta: Pa, mislimo da je Rio Tinto potpuno nepotrebno ubačen u sve ovo. Rio Tinto i što se nas tiče jeste problem i mi mislimo da Rio Tinto ima loše reference i da njemu ne treba dozvoliti eksploataciju litijuma, ali eksploataciju litijuma mislimo da treba dozvoliti po najvišim ekološkim standardima. Mi smo predlagali da to budu standardi koji se koriste u Nemačkoj. Ovo sve do sada što je bilo aktuelno jeste ispitivanje, a da li će, odnosno posle toga treba da se raspiše, po našem mišljenju, tender i da budu strogo precizirani uslovi i da pod tim uslovima to, naravno, može da se radi.
Znate, demagoška je priča sad da zbog njiva ne treba koristiti rudno bogatstvo koje imamo. Najvažnije je da onaj kome se uzima nepokretnost, kome se ekspropriše nepokretnost, da taj zaista dobije adekvatnu nagradu, odnosno naknadu, da ne bude u tom smislu oštećen. Svakako da postoji i ta neka emotivna veza, da je ljudima teško kad im se nešto ekspropriše, ali znate, nije jedino sad Jadar i taj deo tema eksproprijacije. Pa sve što se uradilo u državi Srbiji decenijama unazad, sve se radilo na nečijoj nekada zemlji i sve je to eksproprisano. Rušene su kuće, rušena su naselja, oduzimane su njive, šume, ali je uvek važno da to bude uz pravičnu naknadu, da u materijalnom smislu ljudi ne budu oštećeni, a ako se utvrdi da je to državni interes, ako se utvrdi opšti interes, onda svako taj interes mora da poštuje.
E sad, predstavnici vladajuće stranke, znate, možda to i nije neuobičajeno i ne treba da bude ni čudno, oni u svojim izjavama uglavnom slušaju rukovodstvo stranke i otprilike pokušavaju svi na taj način da se obrate javnosti, što je, na kraju krajeva, i normalno, znate, rukovodstvo stranke je ono koje određuje politiku. E sad, da li je neko za Rio Tinto, da li je neko protiv, da li su uopšte svi razumeli suštinu ovoga, bojim se da su neki podlegli pod uticaj ovih što su protestovali i što su kroz te proteste taj Rio Tinto stavili u prvi plan.
Ako ste gledali naša saopštenja i čitali, slali smo ih, i o jednom i o drugom zakonu, jasno smo mi stavili do znanja da se nijedan od ova dva zakona ne donosi zbog Rio Tinta. Da bi se primenjivali u tom slučaju, u nekim delovima bi, ali je suština da li je zakon dobar ili nije dobar. Po našem mišljenju, ni jedan ni drugi zakon nisu dobri.
Gradimir Potić: Zamolio bih vas da mi prokomentarišete lokalne izbore u Crnoj Gori.
Vjerica Radeta: Pa, očigledno je da Milo Đukanović gubi na svim izborima, da gubi većinu i da je bilo sreće posle parlamentarnih izbora da je Krivokapić ostao onakav kakvim se predstavljao u izbornoj kampanji i da je nastavio politiku koju je obećavao, odnosno da je vodio politiku koju je obećavao, Milov poraz bi bio još drastičniji. Ali u svakom slučaju pobeđuju Srbi polako i sigurno u Crnoj Gori.
Gradimir Potić: Hvala.
Vjerica Radeta: Molim.
Ako nemate više pitanja, hvala što ste došli.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR