Građani su taoci loše sprovedene monetarne i fiskalne politike

Prosečna plata u Srbiji za maj iznosi 33.463 dinara ili 320 eura. Nominalno niža 5,5 odsto, a realno, sa troškovima života, niža 5,5 odsto u odnosu na april ove godine.

Indeks potrošačkih cena se definiše kao mera prosečne promene maloprodajnih cena robe i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju. Cene ovih proizvoda i usluga u maju 2010. godine, u odnosu na april 2010. godine, u proseku su više za 1,5%.

Cene na malo roba i usluga u Republici Srbiji, u maju 2010. godine, u proseku su više za 1,0% u odnosu na prethodni mesec. U maju 2010. godine, u odnosu na decembar 2009. godine, su više za 5,2%.

Očigledno da planirana stopa inflacije od 6, plus-minus dva odsto, na godišnjem nivou nije održiva.

Dok je majska plata niža za 1.500 dinara u odnosu na april, cene nezaustavljivo rastu. Da bi građani isplatili samo mesečne komunalne obaveze: struja, voda, gas, telefon, primorani, su da dižu keš-kredite, gde kamata ide i do 26 odsto. Ipak, između navedenog, apsolutni primat ima problem nezaposlenosti.

Potpuno je nejasno na šta je potrošen novac od privatizacije od 2002. do oktobra 2009. godine, čak 2,8 milijarde evra, a u istom periodu ukupan spoljni dug je utrostručen, iznosi u martu 23,3 milijarde evra ili 76,2 odsto BDP-a. Kako je moguće samo ove godine, radi  „odbrane“ kursa na međubankarskom deviznom tržištu, prodati 1,326 milijardi evra, a ne rešiti problem? U bankama, prodajni kurs evra je prešao 106 dinara.

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM