Konferencija za novinare, 2. mart 2017.

Prof. dr Vojislav Šešelj: Dobar dan. Dame i gospodo, Srpska radikalna stranka sutra počinje svoju predizbornu kampanju za predsedničke izbore. Kampanju počinjemo sutra u 11.30 časova u Velikoj sali Narodne skupštine ometajući obraćanje Narodnoj skupštini Federike Mogerini koja je visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost i potpredsednik Evropske komisije.

Što se tiče narodnih poslanika Srpske radikalne stranke, Federika Mogerini je nepoželjna u Narodnoj skupštini i mi ćemo naš protest izražavati tokom celog njenog obraćanja, pa ako ona uspe nešto da kaže, svaka joj čast. Mi ćemo se truditi da ne uspe uopšte bilo šta da kaže. I to je naš početak predizborne kampanje.

Federika Mogerini je predstavnik Evropske unije i zaštitnik šiptarskih separatista.Ona od početka vodi antisrpsku politiku. Mi smo stranka koja je protiv ulaska Srbije u Evropsku uniju i mi ćemo svoje protivljenje i na ovaj način izraziti.

Drugo, vi znate da se mi intenzivno bavimo konkurencijom na ovim izborima. U prvom planu mi se bavimo Aleksandrom Vučićem, Vukom Jeremićem i Sašom Jankovićem koje smatramo, pored kandidata Srpske radikalne stranke, odnosno mene, ozbiljnijim kandidatima.

Danas smo vam doneli materijal iz koga vidite kako se ponašao Vuk Jeremić, kao ministar inostranih poslova, putujući po svetu nekada koristeći državni avion, ali uglavnom iznajmljene avione Aero-kluba i Prince Aviation. Videćete koliko je sve to koštalo. Na primer, odlasci u pojedine zemlje, za šta nije bilo nikakvog političkog interesa u tom trenutku: da je išao u Francusku redovnom avionskom linijom, pa makar uzeo biznis klasu (što mu ne bismo zamerili), karta bi koštala nekoliko stotina evra. Međutim, on je išao avionom Prince Aviation i karta je koštala 1.435.600 dinara, što znači da je karta koštala 12.000 evra!

Pogledajte samo u kakvim je hotelima spavao. To su sve najluksuzniji hoteli sa najskupljim prenoćištem. To su podaci koji su ovde sadržani. Podaci su zvanični i onaj ko je ovo uradio stavio je ovde napomenu: Poništiti! Međutim, mi smo uspeli da se dočepamo jednog primerka i na taj način uspeli da sprečimo uništavanje dokumenta. Taj vam dokumenat danas predočavamo.

Izvolite, imate li vi neko pitanje?

Novinar: Imate li vi kakav dokaz i za druga dva najozbiljnija kandidata? Rekoste da se bavite i njima.

Prof. dr Vojislav Šešelj: Bavim se i biće dokaza. Sve što saznam i što budu pouzdani dokumenti ja ću vam predočiti.

Novinar: Opozicija, ona građanska

Prof. dr Vojislav Šešelj: Nije to građanska, to je instrumentalizovana prozapadna opozicija.

Novinar: Dobro. Instrumentalizovana prozapadna opozicija sumnja da bi moglo da dođe do izborne krađe. Šta vi mislite o tome? Da li bi moglo da dođe do izborne krađe? Imate li vi neka saznanja? I zašto bi, eventualno, vlastima to odgovaralo? Čemu potreba?

Prof. dr Vojislav Šešelj: Na svim srpskim parlamentarnim izborima, od 1990. godine na ovamo, bilo je mnogo nepravilnosti, bilo je mnogo krađe glasova na biračkim mestima gde nije bilo kontrolora, ili gde nije bilo pouzdanih kontrolora.

Na prošlim parlamentarnim izborima, mi srpski radikali na 15 posto biračkih mesta nismo bili u stanju da postavimo kontrolore, a imamo 10 biračkih mesta gde smo imali svog kontrolora i njegovog zamenika (iz naše stranke aktivisti) i nismo imali nijednog glasa! Znači, ni oni nisu za nas glasali!?!

Prema tome, veoma je opasno potkupljivanje kontrolora na biračkim mestima!

Mi se trudimo da naši kontrolori budu najpouzdaniji ljudi. Prošli put je bio taj hendikep što smo imali lokalne izbore, pa su glavni aktivisti bili na listama kandidata za odbornike i nisu mogli biti kontrolori. E, sad će nam ti najvredniji i najvažniji, najangažovaniji aktivisti biti kontrolori i smatramo da će kontrola biti mnogo bolja, a mislimo da će i ovaj procenat biračkih mesta koje kontrolišemo biti mnogo veći nego na parlamentarnim izborima.

Ja sam juče, iznoseći u ime Srpske radikalne stranke zalaganje da se raspišu vanredni parlamentarni izbori, imao u vidu i tu činjenicu. Pored onih argumenata da su ti izbori sad potrebni zbog ovakve političke situacije, zbog zaoštrenih političkih sukoba i tako dalje, ovo je jedan praktičan razlog.

Tražili smo da ti vanredni parlamentarni izbori budu u drugom krugu predsedničkih izbora kako bi sve stranke, koje izlaze na parlamentarne izbore, kontrolisale i drugi krug. Ovako, ako se Vučić i ja pojavimo u drugom krugu, biće samo kontrolori iz Srpske radikalne stranke i iz njegove stranke naprednjačke.

A mi bismo želeli da kontrolori budu iz svih parlamentarnih stranaka da bi se, dakle, izbegla svaka mogućnost krađe glasova.

Krađa glasova je moguća na biračkom mestu ako imate nepouzdanog kontrolora. Kako su vrbovani kontrolori do sada? Novcem ili odlaskom na ručak stvaranjem familijarne atmosfere – Hajmo mi sada da ručamo, lako ćemo mi, to neće niko dirati... i tako dalje.

Na Kosovu i Metohiji to je vršeno tako što nisu prebrojavali glasove na licu mesta, nego su davali naloge da se džakovi sa glasačkim listićima prevoze, je li beše u Rašku i u Vranje, je li? I onda, u međuvremenu, onaj ko prevozi može da radi šta ga je volja. Može da manipuliše. Njemu je samo važno da broj glasova bude kakav je bio broj glasača na biračkom mestu, pa može ubaciti potpuno nove glasačke listiće i falsifikovati izbore.

Ustavni sud je ocenio da to nije bilo ispravno i po Zakonu i zato je naložio da ovoga puta i na području Kosova i Metohije bude glasanje na licu mesta. A na licu mesta mi već možemo obezbediti kontrolore na svim biračkim mestima. Je li tako? Je li možemo?

Vjerica Radeta: Naravno.

Novinar: A da li strahujete da bi do toga moglo da dođe i što bi to Srpska napredna stranka radila ako već po svim istraživanjima ona praktično...

Prof. dr Vojislav Šešelj: Uvek je na srpskoj političkoj sceni radio onaj ko je mogao da uradi, osim nas srpskih radikala koji smo uvek bili principijelni i dosledni i nismo se bavili tim poslovima.

Dakle, to strahovanje je malo apstraktnije prirode. Sve je to moguće, ali treba da učinimo sve što je u našoj moći da to sprečimo. A može se sprečiti većim brojem kontrolora.

Novinar: Ali, to je onda problem malog kapaciteta opozicionih partija. Ko im je kriv što nemaju.

Prof. dr Vojislav Šešelj: Pa, nemaju. Demokratska stranka je osakaćena. Ona nema u celoj Srbiji opštinske odbore. Ove ostale stranke, praktično, ne postoje. Ali, tu su i stranke nacionalnih manjina. Tamo gde je nama teško: u Adi, u Kanjiži ili na nekom trećem mestu, ili u Tutinu i tako dalje, kontrolisaće pretpostavljamo druge stranke, a svima je interes da sprečimo izbornu krađu.

Nadam se da nam je svima to interes. Mada smo se ranije susretali i sa praksom da se prisutni kontrolori dogovore o podeli glasova onih stranaka koje im nisu po volji ili da se ponište ti glasovi.

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM