Konferencija za novinare, 21. decembar 2017. godine

Miljan Damjanović: Poštovani novinari, pre više od 25 godina prof. dr Vojislav Šešelj je svoju politiku, unutrašnju i međunarodnu politiku, krunisao programom da je Srbiji mesto na Istoku i da je Srbiji mesto u integraciji sa Ruskom Federacijom. Kao što vidite, doslednost te politike i vizionarsko njegovo umeće danas dolazi konačno do izražaja i pokazuje se u praksi.

Car Nikolaj Drugi Aleksandrovič je svojevremeno rekao – Budite uvereni da Rusija nikada neće napustiti Srbiju! Ovih dana smo svedoci da se Rusija, na čelu sa Vladimirom Vladimirovičem Putinom, ponaša odgovorno baš kako se i svaka odgovorna majka ponaša prema svom detetu.

Dat je još jedan od dokaza da nas Rusija pomaže ne samo vojno i na političkom planu, već da joj je i ekonomska stabilnost Srbije takođe prioritet. Dokazi za to su energetski sporazumi koji su pre samo nekoliko dana potpisani u Moskvi. Ti energetski sporazumi ne samo da će nam doneti energetsku stabilnost, već ćemo moći i da ruske energente izvozimo zemljama u okruženju.

Drugi vid saradnje koji je potpisan je vojni – Moskva, kako su i sami naveli, kao proizvođač načelno je dala saglasnost da naša država može da pregovara sa Belorusima o kupovini sistema S-300. Pored kupovine tih sistema, mnogo je bitnija informacija da ćemo raditi na formiranju i centra za remont helikoptera, što je takođe bitno, iz ekonomskog pogleda, jer će u našoj državi moći da se remontuju i helikopteri koje je proizvela Ruska Federacija. I ono što se očekuje, u najskorije vreme, jeste da će Srbija dobiti helikoptere Mi-17.

Treća i možda najbitnija stvar iz ovih sporazuma jeste da će Rusi i dalje čvrsto zastupati pozicije Beograda u vezi sa konačnim rešenjem statusa Kosova i Metohije. Smatramo da konačno Srbija, sada kada ima ovakvu silu za zaštitnicu, kada imamo uz sebe Rusiju, koja je dokazala svoje prijateljstvo stavljanjem veta kada su hteli da nas proglase genocidnim narodom – pravo je vreme, dakle, da se posle ovoliko godina pokrene pitanje realizacije Rezolucije 1244, a to je zapravo povratak naše vojske i policije na granicama sa državama koje su granične sa Srbijom (to su granice prema Albaniji, Makedoniji i Crnoj Gori) na teritoriji Kosova i Metohije, a ukinuti ove sadašnje, takozvane granice i carinske prelaze, koje razdvajaju jug od centralne Srbije. Shodno tome, mi boljeg saveznika od Ruske Federacije nemamo. I sigurni smo da će Rusija istrajati na tom putu.

Takođe, Srbija je i zvanično pozvana da učestvuje u projektu „Turski tok”, što je od vitalnog značaja za našu zemlju. Naša zemlja se obavezala da i dalje u međunarodnoj areni drži stranu Rusiji, štiteći tako ne samo interese Ruske Federacije, nego se time štite i interesi naše države.

Ovo je još jedan dokaz da mi na Istoku nemamo neprijatelje, da su tamo naši prijatelji. Još jednom upozoravamo i pozivamo Vladu Republike Srbije da prekine pogubnu politiku sedenja na dve stolice i politiku puta ka Evropskoj uniji.

Ono na čemu insistiramo već duže vreme, a sada je pravi momenat da i zahtevamo je sledeće – Srpska radikalna stranka zahteva od Vlade Republike Srbije da pod hitno prvo potpiše sporazume, a zatim i donese zakon koji će dati identične privilegije Srpsko-ruskom humanitarnom centru u Nišu, koje su potpisivanjem IPAP sporazuma dobili NATO vojnici, a to su sloboda kretanja, imunitet, diplomatske privilegije – po Bečkoj konvenciji, te razmena poverljivih informacija i opreme.

Dokaz da to moramo da uradimo pod hitno i da Vlada Republike Srbije u najkraćem roku to mora da uradi, jeste taj što je, sa jedne strane, potpisan sporazum sa vojnicima NATO pakta, a vi znate da su tu stacionirani svi naši neprijatelji, i, s druge strane, što je krajnja okupacija Srbije cilj NATO pakta. Ovim rešavanjem i davanjem imuniteta za sve pripadnike Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu i vojnom pomoći Ruske Federacije Srbiji obezbedićemo Srbiju onakvu kakvu smo svi zaslužili.

Vrlo je bitno napomenuti da osim toga što Vlada Republike Srbije mora da prekine svoj put ka Evropskoj uniji, ovo je još jednom dokaz da Rusija želi Srbiju u Odboru za kolektivnu bezbednost, a koji prevodi Ruska Federacija.

S druge strane, ono što je promaklo našim medijima, ili nisu izveštavali, Vladimir Vladimirovič Putin je govorio i o Evroazijskoj uniji. To je izuzetno veliko tržište i za razliku od Evropske unije, koja nikada nije želela Srbiju kao svog ravnopravnog partnera, Ruska Federacija želi i hoće Srbiju kao svog ravnopravnog partnera – još za vreme vlade u kojoj je bila Srpska radikalna stranka potpisani su bescarinski sporazumi, koji bi važili isto tako i za Evroazijsku uniju i na čijem tržištu bi naša roba bila konkurentna, a to bi bilo dobro za sve naše proizvođače, kako za privrednike i poljoprivrednike, tako i za industrijski razvoj naše zemlje.

Insistiramo, a Srpska radikalna stranka je podnela i inicijativu: da se u severnom delu Srbije, u našoj severnoj pokrajini, takođe otvori srpsko-ruski humanitarni centar i očekujemo da Vlada Republike Srbije i po tom pitanju hitno reaguje.

Srpsko-ruski humanitarni centar je, kao što znate, napravljen da bi nam u najtežim uslovima, prirodnim nepogodama... Rusi pomagali, kao što su to i činili kada su bile velike poplave. I nema uopšte spora, iako nas američke diplomate često napadaju da su tu zastupljeni špijuni, a to je još jedan dokaz da nam zemlje na Zapadu nisu prijatelji, a pogotovo da Vašington nema prijateljske namere prema našoj zemlji.

Ključni je momenat da se Srbija definitivno potpuno okrene ka Ruskoj Federaciji, ka zemljama sa kojima ima pravu saradnju na jednakim osnovama, kao što su Kina, Indija i ostale zemlje koje nisu bombardovale Srbiju, koje nisu uvodile sankcije Srbiji. Ali, isto tako tražimo od Vlade Republike Srbije da prizna teritorijalni integritet Ruske Federacije, što znači, da je Krim sastavni deo Ruske Federacije. Srpska radikalna stranka je to odmah priznala.

Ako imate nekih pitanja, izvolite. Ukoliko ne, hvala vam što ste prisustvovali konferenciji za novinare.

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM