Konferencija za novinare, 23. novembar 2017. godine

Prof. dr Vojislav Šešelj: Dame i gospodo, Vlada Republike Srbije, a pogotovo Ministarstvo pravde, ne smeju da pasivno reaguju na izricanje presude Haškog tribunala generalu Ratku Mladiću. Nije ovo kraj svih muka i problema i Srbije, i srpskog naroda i pogotovo Republike Srpske. Presuda je donesena potpuno protivpravno – sudsko veće nije ukazalo ni na jednu direktnu vezu između Ratka Mladića i zločina koji mu se pripisuju. Floskula o udruženom zločinačkom poduhvatu služi tamo gde nema dokaza da se dokazi proglase nepotrebnim.

Šta treba Srbija da uradi? Mi zahtevamo da Vlada Republike Srbije hitno formira naučni institut za proučavanje sudske prakse Haškog tribunala, da se zaposle mladi pravnici, najbolji studenti pravnih fakulteta iz Srbije, da se tamo obučavaju za naučni rad i kroz tu obuku za naučni rad da proučavaju sve haške presude.

Srbija mora dati kvalitetan i stručan odgovor na sve ono što se dešavalo u Haškom tribunalu. Nisu dovoljne političke fraze. Lako je dezavuisati Haški tribunal političkim argumentima – važno je da se on suštinski dezavuiše pravnim argumentima. To nije teško, ali treba dobre volje i treba angažovati kvalitetne ljude koji će to uraditi.

Ono što je sad u interesu Haškog tribunala to je da Ratko Mladić što pre umre. Njima ne odgovara drugostepeni postupak. Drugostepeni postupak se možda neće okončati ni za dve, tri godine. Radovanu Karadžiću sigurno neće pre 2019.godine, iako mu je presuda izrečena 2016.godine. Tako otprilike treba računati i kod Ratka Mladića.

Sve će učiniti da mu se što više pogorša zdravstveno stanje i da što pre podlegne, jer u tom slučaju, oni nemaju potrebe da odgovaraju na primedbe njegove odbrane. To je suština. Odbrana ima sada veliki broj argumenata za pobijanje prvostepene presude, ali ti argumenti ostadoše prazno slovo na papiru ako ne budu institucionalizovani kroz žalbeni postupak, ako se ne prinudi žalbeno veće da na njih odgovori. E, to je ono što su oni planirali da izbegnu kod Slobodana Miloševića. Planirali su i da Milošević umre pre nego što okonča žalbeni postupak. Planirali su da Milošević umre odmah nakon što mu se saopšti presuda, ali su neku grešku napravili, našli su se u nekom raskoraku – on je umro ranije nego što su oni planirali i tako im je pokvario njihove namere. To će oni da urade i u Mladićevom slučaju, a nije nemoguće da urade i u Karadžićevom, iako je u Karadžićevom slučaju odbrana podnela žalbu, ostalo je još dugo vremena do žalbene rasprave. Kada se prevede presuda na srpski jezik onda odbrana ima pravo da podnese dopunu žalbe, žalbenog podneska, a pošto je ta presuda Karadžićeva u nekih pet tomova, nekoliko hiljada strana, ko zna kad će uspeti da je prevedu. Dakle, sve je smišljeno, sve je isplanirano precizno, a sa srpske strane niko na to ne odgovara ničim.

To je ono za šta se zalaže Srpska radikalna stranka. Jeste šok za naciju kada je jedan Srbin, i to srpski general, ili ranije predsednik Republike Srpske, osuđen za genocid, ali sad treba trezveno to sagledati i reagovati na pravi način. Najvažnije je da ne sedimo skrštenih ruku.

To sam imao da vam kažem povodom jučerašnje presude, inače sam svoj stav već izneo javnosti – o nedostacima same presude, o nedostacima u dokazivanju onoga što je generalu Mladiću pripisano.

Izvolite, ako vi imate neko pitanje.

Novinar: Gospodine Šešelj, ... Mladiću da li mislite sada...

Prof. dr Vojislav Šešelj: Pazite, Srbija nije osuđena zbog genocida.

Novinar: ...ali kako oni gledaju...

Prof. dr Vojislav Šešelj: Ali, to je velika moralna ljaga i na srpski narod, i na Srbiju i na Republiku Srpsku, kada vas neko zalepi i kaže – Vaš istaknuti general ili istaknuti političar je izvršio genocid. To je nešto stravično. Genocid je zločin nad zločinima. On se razlikuje od svih drugih zločina, zbog toga se mora obarati da se uopšte desio genocid. A genocida nije ni bilo. Kad bi to bio genocid? Da je namera bila da se unište muslimani Bosne i Hercegovine kao takvi, da se svi unište ili znatan njihov deo. Čak i da je streljano 7.000 ljudi – to nije znatan deo u odnosu na 2.180.000 muslimana otprilike, koliko ih je bilo po popisu 1991, ali oni svode zaštićenu grupu po konvenciji o genocidu, a to su muslimani Bosne i Hercegovine. Oni prave zamenu teza, pa je svode na zaštićenu zonu Ujedinjenih nacija, kao što je Srebrenica. To su dve odvojene kategorije, nema nikakve veze među njima.

Drugo, da je reč o genocidnim radnjama, tad ne bi civili bili pošteđeni; nema genocida gde se civili masovno ne ubijaju: i deca, i žene, i starci i tako dalje. Ne može samo streljanje ratnih zarobljenika biti genocid, koliko god da ih je streljano. To je definisano u međunarodnom pravu kao kršenje zakona i običaja rata. To je krivično delo, teško krivično delo. Može i za to doživotna robija, ali nije genocid.

Imate li još pitanja, izvolite?

Novinar: ...gotovo svakoga dana imamo neki skandal.

Prof. dr Vojislav Šešelj: Koji je danas bio?

Novinar: Danas nije nijedan, tek je... tako da ima vremena.

Prof. dr Vojislav Šešelj: Očekuje se, znači.

Novinar: Da li su Dveri u tom smislu naslednici radikala u parlamentu?

Prof. dr Vojislav Šešelj: Pa šta ja znam, ne mogu nikako da nađem paralelu između nas i Dveri. Ovakav način postupanja kod nas ne postoji. Mi smo bili u stanju da dignemo galamu, izazovemo incident i da se rvemo s policijom – ali mi smo se rvali sa policijom pažljivo, da jedan drugog ne povredimo, jer smo se s tim policajcima družili na hodnicima. Kod nas te mržnje nije bilo. Oni su uneli element mržnje u skupštinu. Nisu ga oni prvi uneli, uneli su ga prethodno dosmanlije. E, to je ono što nije dobro u skupštini. Ta njihova ideologija je gadna stvar, ljotićevska.

Ali, naravno – skupštinska većina krši osnovna poslanička prava, to je tačno. Mi još nemamo novi poslovnik, mi još koristimo poslovnik iz prošlog saziva. To je nelegalno stanje. Drugo, novčano kažnjavanje narodnih poslanika – na šta to liči!? I to parlamentarna većina kažnjava parlamentarnu manjinu!? To su stvari koje su nepodnošljive. Ali, ovo što je (Obradović) uradio, naravno, mi to ne opravdavamo. Imam najgore mišljenje o Aleksandru Martinoviću, ali ja ga ne bih fizički napao u skupštini. Čak bih mu i neke uvrede izrekao – nisam ga ni štedeo u tom pogledu, ali smo vodili računa uvek da ne bude takvih uvreda. Imali smo jedan incident i sa udarcem svojevremeno, ako se sećate, pre nekih dvadeset i nešto godina – kada je Vakić nokautirao Mihajla Markovića, a ovaj mu se uneo u lice i vređao ga i majku mu psovao. Znate, onda znači to je ipak nešto lično – i u tom trenutku se reagovalo na taj način. Ali, ovo je bilo pred kamerama, na sednici, kad svako mora da se suzdržava i da ide do određene granice. Ja nisam protiv žestoke rasprave, ja nisam protiv tog verbalnog mačevanja – ali, naravno ja okrenem leđa i napustim sednicu ako baš dođe do toga.

Novinar:

Prof. dr Vojislav Šešelj: Šta sam?

Novinar:

Prof. dr Vojislav Šešelj: Pa, ja sam sad i u zrelijim godinama, znate, ne mogu ja biti žestok. Mnoge žene primećuju da nisam kao što sam nekad bio.

Novinar:

Prof. dr Vojislav Šešelj: Pa dobro, ja mislim da se oni dosta dobro nose i ovi mlađi da se i oni dosta dobro nose u skupštini. Mislim da mi nemamo kvalitetnije poslaničke grupe u skupštini od poslaničke grupe Srpske radikalne stranke, po ozbiljnosti pripremanja za sednicu i po oštrini kritike. Moje kritike zakonskih projekata i pojedinačnih ministara su najoštrije, ja sam u to ubeđen. Videli ste šta sam sad uradio ministru zdravlja, jeste li bili prisutni? Niste? Pre toga ministru građevine Zorani Mihajlović. Redom sam neke ministre ovde stavio u, je li se to zove čengele kod vas i rasturao, ali argumentima.

Novinar: ...sa tim što je sednica današnjeg...

Prof. dr Vojislav Šešelj: To nije korektno prema narodnim poslanicima opozicije, pre svega, ali praktično problem nismo imali jer smo se spremili za tu sednicu i odredili ljude...

Novinar:

Prof. dr Vojislav Šešelj: Molim?

Novinar:

Prof. dr Vojislav Šešelj: Zato što to nisu neki sistemski zakoni u pitanju. Videli ste kakav je dnevni red. Ali smo se dobro pripremili. Danas će onih 20 minuta ispred poslaničke grupe da govori Miljan Damjanović, a dogovorili smo se ostalo vreme, onih 27 minuta, da podele Milorad Mirčić i Nemanja Šarović, tako da ćemo imati vrlo kvalitetne nastupe i danas.

Ja sam danas u drugim obavezama, pa ne mogu da prisustvujem radu skupštine, ali naši poslanici rade punom parom.

Imate li još pitanja? Hvala vam.

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM